הגליוטינה הלילית

כיצד השפיעה המהפכה הצרפתית על הבנת מהות החלומות?
בשנת 1861 עלה על מיטתו הפיסיקאי הצרפתי אלפרד מורי לשנת לילה תמימה ורגילה. כנראה שעד שעות הבוקר עברה עליו שנתו בנעימים. אלא שלקראת עלות השחר, הנה הוא נזרק אל ימי המהפכה הצרפתית. בלא יודעין מדוע, הוא נתפס והובל לבית הכלא של המהפכנים ומשם לבית הדין המהפכני, שם נשפט כאויב המהפכה על ידי מנהיגיה מקסימליאן רובספייר וז'אן פול מארה מבלי לדעת מה עולל, נדרש לדווח על פעילותו האנטי-מהפכנית ונידון למוות. משם הובל לכיכר העיר המרכזית ולעיני המון זועם הועלה לבימת הגרדום שם הונח ראשו בתוך הגיליוטינה. הקהל אולי הריע, פניהם הזועמות של המוציאים להורג אולי נטפו זיעה, עד שהלהב שוחררה נפלה על ראשו וניתקה אותו מגופו. מורי מספר כי ממש יכול היה להרגיש כיצד הראש מופרד מגופו, ומיד קפץ בבהלה במיטתו והתעורר.
עד כאן מדובר לכאורה בסיוט רגיל – האדם במיטתו ותודעתו מפליגה לעולמות רחוקים ומשונים. אלא כשמורי התעורר הוא גילה כי הלוח של המיטה שמעל ראשו התנתק ממקומו ונחת על צווארו. כמעט ניתן לשמוע את צעקת ה"אאוריקה!" שכאילו צעק אלפרד מורי – תגלית מרעישה שמסייעת לפענח את מהות החלום! החלום לא קשור בהתרחשות פנימית מוקדמת המניעה עלילה, אלא ההתרחשות המציאותית יוצרת רטרו-אקטיבית את החלום שהחולם חושב שחלם כל הלילה.

The Execution of Queen Marie-Antoinette on October 16, 1793..jpg
ההוצאה להורג של המלכה מארי-אנטואנט ב – 16 לאוקטובר 1793

הקרש שנפל על הראש של מורי הוא זה שהוביל אותו להשלים את הפרטים בדמיונו ולחשוב שחלם על המהפכה הצרפתית והגליוטינה. לפי מורי, כל הפרטים של של המפשט והכליאה וההוצאה להורג, כולם הינם השלמה מחשבתית שהתרחשה בין רגע בראשו לאחר שנפל עליו הקרש, ולא התרחשות פנימית שארעה לפני נפילת הקרש.
תפיסה מהפכנית זו טלטלה את תפיסת החלומות לזמן מה. זיגמונד פרויד בספרו פורץ הדרך "פשר החלומות" התייחס לתיאוריה זו אך שלל אותה. נכון להיום, יסוד תפיסתו של פרויד הוא השלט במרחב פרשנות החלום כיום, אך ישנם גם כאלה אשר מפתחים את ממצאו של מורי, כמו התיאורטיקן משה מנשהוף בספרו "חלום וזיכרון".
ולגבי השאלה כמה זמן אנו באמת חולמים כל חלום? שהרי לפי מורי החלומות שלנו אורכים רק שניות בודדות, ומתהווים תוך כדי רגע אחד עם ההתעוררות. אלא שבעקבות בדיקות שנערכו על ידי "חולמים צלולים", המסוגלים לתקשר עם העולם המציאותי בדרכים מוסכמות מראש תוך כדי חלימה, נמדד זמן החלומות שלנו – ומסתבר והם אורכים באותו האורך שאנו חולמים אותם. כך שאם חלמנו חלום שנדמה ועברה חצי שעה כנראה וזה אכן הזמן שעבר בזמן שחלמנו.

 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s